Matura na kierunek kryminologia i kryminalistyka: jakie przedmioty zdawać?

Kryminologia i kryminalistyka to fascynujące kierunki studiów, które angażują umysł i emocje, nieuświadamiając nam jak ważna jest praca dla społeczeństwa. Wybór odpowiednich przedmiotów na maturze jest kluczowy, aby dostać się na wymarzone studia. W tym artykule przeanalizujemy, jakie przedmioty warto zdawać na maturze, aby skierować swoje kroki ku kierunkowi kryminologia i kryminalistyka.

Rozpocznijmy od tego, czym są kryminologia i kryminalistyka

Kryminologia i kryminalistyka to dwa blisko powiązane dziedziny nauki, które jednak różnią się swoimi celami i przedmiotem badań. Kryminologia poświęca się badaniu przestępstw, przestępców i ich motywów, a także sposóbów zapobiegania przestępczości i kształtowania polityki karnej. Z kolei kryminalistyka zajmuje się stosowaniem naukowych metod i technik w celu ścigania sprawców przestępstw, gromadzenia dowodów i rozwikływania zagadek kryminalnych. W związku z tym, że obie te dziedziny ściśle się ze sobą wiążą, często są oferowane jako jeden kierunek studiów, na którym zdobywa się wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu kryminologii i kryminalistyki.

Które przedmioty zdawać na maturze, aby dostać się na studia z kryminologii i kryminalistyki?

Wybór odpowiednich przedmiotów na maturze może wpłynąć na to, czy uda Ci się dostać na wymarzone studia. Na większości uczelni, na które można się dostać na kierunek kryminologia i kryminalistyka, wymaga się zdania matury z języka polskiego oraz dwóch przedmiotów dodatkowych. Uczelnie często przygotowują własne kryteria przyjęć, więc warto sprawdzić informacje o odpowiednich przedmiotach na konkretnych uczelniach. Niemniej jednak, w przypadku tych kierunków, zazwyczaj uczelnie zwracają uwagę na wyniki z następujących przedmiotów:

  • Historia – zdając ten przedmiot, zdobędziesz wiedzę na temat przeszłości, która pozwoli zrozumieć, jak kształtowała się polityka karna na przestrzeni lat.
  • Wiedza o społeczeństwie – pomoże Ci zrozumieć procesy społeczne, które wpływają na przestępczość, a także na działanie instytucji szczególnie dla kierunków takich jak kryminologia i kryminalistyka.
  • Biologia, chemia lub fizyka – nauki ścisłe są bardzo ważne dla kryminalistyki, dlatego warto je zdawać na maturze, aby wykazać swoje zainteresowanie i zdolności nie tylko z zakresu nauk społecznych, ale również ścisłych.
  • Język obcy – dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego znacznie ułatwi komunikację z międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, wymianę wiedzy i uczestnictwo w wymianach międzynarodowych.

Jakie zdolności warto mieć, aby zostać kryminologiem i kryminalistą?

Osoby, które zdecydują się na studia związane z kryminologią i kryminalistyką, powinny posiadać pewne cechy charakteru oraz umiejętności, które mogą być szczególnie przydatne w przyszłej pracy. Do takich cech zaliczyć można:

  • Analityczne podejście do problemów – umiejętność analizowania sytuacji i danych oraz wyciąganie trafnych wniosków.
  • Precyzja i skrupulatność – umiejętność precyzyjnego i dokładnego wykonywania zadań oraz dbanie o szczegóły.
  • kontrola emocji – kryminologia i kryminalistyka często łączą się z trudnymi, stresującymi sytuacjami, dlatego należy wykazywać się umiejętnością panowania nad emocjami.
  • Znajomość prawa – choć nie wszyscy kryminolodzy i kryminaliści ścigają przestępców, wiedza na temat działania prawa jest niezbędna
  • Zdolności interpersonalne – umiejętność współpracy z innymi, empatia oraz umiejętność nawiązywania kontaktów i komunikowania się z innymi ludźmi.

Podsumowanie

Aby z powodzeniem ubiegać się o miejsce na studiach związanych z kryminologią i krymanalistyką, warto zdać maturę z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, nauk ścisłych oraz języka obcego. Wybór właściwych przedmiotów to jednak tylko początek drogi, ponieważ warto również zastanowić się nad zdobywaniem umiejętności oraz pracy nad cechami charakteru, które mogą pomóc w przyszłej karierze w dziedzinach tak fascynujących i istotnych dla społeczeństwa, jak kryminologia i kryminalistyka.

W skrócie: Wybór przedmiotów na maturze dla przyszłych kryminologów i kryminalistów

Marzysz o studiach związanych z kryminologią i kryminalistyką? Wybierając odpowiednie przedmioty na maturze, zwiększasz swoje szanse na zostanie specjalistą w tych dziedzinach. Na maturze warto zdać: język polski, historię, wiedzę o społeczeństwie, nauki ścisłe oraz język obcy. Jednak pamiętaj, że posiadanie predyspozycji i rozwijanie umiejętności jest równie ważne, aby osiągnąć sukces na tych wyjątkowych i niezwykle potrzebnych dla społeczeństwa kierunkach studiów.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jakie studia zaoczne wybrać? Poradnik dla przyszłych studentów medycyny i innych kierunków

Jakie studia zaoczne wybrać? Poradnik dla przyszłych studentów medycyny i innych kierunków

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to jedno z najważniejszych i

Next
Logistyka: Co to jest, kim jest logistyk, perspektywy zawodowe oraz wartość tej branży w przyszłości

Logistyka: Co to jest, kim jest logistyk, perspektywy zawodowe oraz wartość tej branży w przyszłości

Logistyka to dynamiczna dziedzina, odpowiadająca za planowanie, organizację i

You May Also Like